Endodontija


Pulpitas – tai danties pulpos(nervo, kraujagyslių,limfagyslių) uždegimas. Dažniausiai atsiranda kaip negydyto karieso pasekmė, tačiau priežastis gali būti ir danties trauma, periodonto uždegimas, t.p. po gilaus karieso gydymo ar dantų šlifavimo.

Pulpito atvejais pacientai skundžiasi ūmiu, be priežasties atsirandančiu skausmu, kuris gali plisti į ausį, smilkinį, pacientui dažnai sunku nurodyti, kuris dantis priežastinis.

Skausmas intensyvėja vakare ir naktį. Nuskausminamieji vaistai veikia nefektyviai arba trumpam padeda didesnės jų dozės. Taip pat būna ir lėtinių pulpito formų, kurios praeina be simptomų, tačiau tokiais atvejais infekcija gali išplisti ne tik į pulpos audinius,bet ir į aplinkinį kaulą, pulpitas komplikuojasi į periodontitą.

Periodontitas – tai danties periodonto audinių uždegimas,kuris atsiranda, kai infekciją išplinta į kaulą. Dažniausiai taip atsitinka po nekokybiško kanalų gydymo arba dėl negydyto laiku pulpito, tačiau yra ir kitų priežasčių.

Tokiais atvejais prasideda kaulo ir periodonto raiščio irimas aplink danties šaknis, atsiranda infekcijos židinys, kuris didėja. Pacientai dažniausiai nejaučia ligos progresavimo, nes liga pereina į lėtinę formą. Diagnozuojamas periodontitas padarius rentgeno tyrimą arba ligos paūmėjimo metu, kai pacientas jaučia diskomfortą kramtant kietą maistą, atsiranda maudžiantis, bukas skausmas, dantis atrodo lyg „iškeltas“ , gali patinti dantenos , atsirasti fistulė priežastinio danties srityje iš kurios skiriasi pūlingas, kraujingas sekretas.

Gydymas

Prieš pradedant kanalų gydymą būtina išvalyti visus kariozinius audinius ir senas restauracijas, kad gydytojas galėtų įvertinti tolimesnius veiksmus – ar po kanalų gydymo bus įmanoma kokybiškai atstatyti vainikinę dalį . Tam tikrais atvejais tai gali būti plomba, tačiau, siekiant geros ilgalaikės prognozės, tokie dantys dažniausiai turi būti protezuojami, kadangi vainikinė dalis buna stipriai pažeista karieso ir lieka tik plonos sienelės, atsiranda didelė lūžimo ir danties praradimo rizika. Tokiais atvejais kanalų gydymas yra pagrindas danties protezavimui.

Kokybiškas kanalų gydymas reikalauja daug dėmesio, kruopštumo, tai precizinis darbas. Svarbu gerai išvalyti sudėtingą kanalų sistemą iš infekcijos, tai užima nuo vieno iki keleto vizitų pas odontologą, priklausomai nuo kanalų skaičiaus,anatomijos ir darbo sudėtingumo. Vizitai trunka nuo 40 min iki 2 val.

Pulpito atveju išvalomi karioziniai audiniai, surandamos kanalų įeigos, kanalai formuojami chemomechaniškai specialiais smulkiais instrumentais, plaunami dezinfekuojančiais tirpalais ir tik po kanalų formavimo pildomi plombine medžiaga.

Kanalų ilgių matavimui naudojami vieni tiksliausių pasaulyje, elektroniniai šaknų kanalų viršūnės ieškikliai – Morita firmos apekso lokatoriai.

  • Kanalams formuoti naudojami rankiniai ir mašininiai instrumentai, siekiant maksimaliai išvalyti kanalus iš infekuotų audinių
  • Kanalams plombuoti naudojamas karštos gutaperčos Calamus aparatas,kurio pagalba kanalai plombuojami trijose dimencijose, siekiant maksimalaus užpildymo
  • Prieš gydymą, gydymo metu ir po kanalų plombavimo atliekamos kontrolinės rentgeno nuotraukos kokybei užtikrinti.

    Periodontitų gydymas yra sudėtingesnis.

Darbo metu papildomai naudojami:

  • mikroskopas, kuris padeda gydytojui matyti padidintą vaizdą, surasti papildomus ar praleistus, kalcifikuotus kanalus, pašalinti instrumentų lūžgalius, diagnozuoti skilimus ir t.t.
  • ultragarsinis skaleris - seno, nekokybiško užpildo pašalinimui iš dantų šaknų kanalų
  • pergydymo metu taip pat daromos kontrolinės nuotraukos.

    Po danties šaknies kanalų gydymo procedūrų dantis gali būti jautrus apie parą laiko, rečiau – keletą dienų.

+370 46 300300, +370 616 21200  

Svetainėje naudojami slapukai, kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Tęsdami naršymą, jūs sutinkate su privatumo politika.